
Nyttigare snack: Sötpotatischips
Ett gott alternativ på ett nyttigare helgsnack – bakade sötpotatischips med dip. YUM! Receptet räcker till 1 portion och innehåller endast 651 kalorier.
Portioner: 1
Tillagningstid: 02:00:00
Kcal: 651
Ingredienser:
- 1 st Sötpotatis 100 g
- 1 msk Olivolja
- 1 tsk Salt
- 1,5 dl Turkisk yoghurt 10%
- 1 msk Italiensk Salladskrydda
- 1 msk Gräslök
- Svartpeppar
- 1,5 dl Salsa Dip Hot (Santa Maria)
Gör så här:
- Sätt ugnen på 125 grader.
- Skrubba och tvätta sötpotatisen. Skiva så tunt du kan med en kniv eller ännu enklare med en mandolin. Försök få skivorna så lika som möjligt.
- Lägg Skivorna i en bunke, häll på olivolja och salt. Bland runt så att alla skivor får olja och salt på sig.
- Lägg bakplåtspapper på 2 plåtar. Lägg ut sötpotatisskivorna - se till att de inte överlappar varandra.
- Sätt den ena plåten högt upp i ugnen och den andra nere i 60 minuter.
- Efter 60 Minuter: ta ut plåtarna och vänd på chipsen. Sätt in i ugnen igen, byt så plåten längst upp nu sätts längst ner och den som var längst ner hamnar längst upp.
- Beroende på hur stora och tjocka chipsen är, börjar de bli färdiga eftersom. Ett tips är att ta ut plåtarna var 15:e minut för att ta ut de som är färdiga.
Dip:
- De flesta chipsen behöver nog vara inne en timme till eller möjligen lite längre.
- Blanda yoghurt med italiensk salladskrydda och gräslök. Smaka av med peppar.
- Häll upp salsan. Servera med de varma chipsen.
Per Portion:
- Kcal: 651,8
- Fiber (g): 12,6
- Proteiner (g): 14,4
- Fett (g): 30,8
- Kolhydrater (g): 79,5
- Socker (g): 28,3